Национална програма „Иновации в действие“

Реализиране на МОДУЛ 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата"

За учебната 2023-2024 година III ОУ „Ангел Кънчев“-гр. Варна си партнира със следните училища:

  • ОУ „Любен Каравелов” – гр. Русе
  • ОУ „Васил Априлов“ – гр. Русе
  • ОУ „Отец Паисий“ – гр. Варна

Среща в град Русе

От 17.04.2024г. до 19.04.2024г. учители и ученици от III ОУ “Ангел Кънчев” гостуваха в иновативно ОУ „Любен Каравелов” – Русе, където се осъществи мобилност по НП „Иновации в действие“, насочена към обмен и популяризиране на добри практики.

Срещата се осъществи с участието на представители от четири училища: иновативно ОУ „Любен Каравелов” – Русе, иновативно училище III ОУ “Ангел Кънчев” – Варна, ОУ „Отец Паисий“ гр. Варна и ОУ „Васил Априлов“ гр. Русе.

На 17.04.2024г. заместник-директорът на училището, г-жа Маргарита Стоилова, приветства гостите. Учениците бяха подготвили кратка програма. Г-н Деян Стайков запозна присъстващите с историята и традициите на училището. Г-жа Маргарита Стоилова и г-жа Анелия Неделчева презентираха иновацията на ОУ „Любен Каравелов“.

На 18.04.2024 г. програмата за мобилност по НП “Иновации в действие” продължи с два открити иновативни урока. Ученици от 7 клас, с помощта на техните учители, представиха урок по Физика с LEGO for Education образователен модел 1:1 Децата показаха умения за работа в екип и изпълниха интересни интерактивни задачи.

С учениците от I клас се проведе STEM урок на тема „Ветроходен автомобил“. Децата построиха с LEGO ветроходен автомобил и проучиха ефектите на различните сили на вятъра върху бутането на едно тяло, за да се придвижи ветроходния автомобил. След приключване на наблюдението, групата от учители и ученици посети Регионален исторически музей на град Русе.

На 19.04.2024г. наблюдавахме STEM урок на тема „Програмируеми устройства в грижа за нашето здраве“ с ученици от 3 клас, които демострираха умения за работа в micro:bit. Урокът беше насочен към мисли за здравето и как технологията може да помогне.

STEM урок на тема „Парк дизайнер“ ни представиха ученици от VI клас, които работят по модела 1:1. Целта е формиране на технологично и екологично мислене у децата, чрез което да разберат влиянието на парковете върху околната среда и разнообразието на видовете е тях.

Програмата в град Русе завърши със заключителна среща, в която учителите споделиха своите впечатления и мнения от наблюдаваните дейности.

Среща в град Варна

На 08.05.2024г. и 09.05.2024г. учители и ученици от ОУ “Любен Каравелов” – гр.Русе, ОУ “Васил Априлов” – гр. Русе и ОУ “Отец Паисий” – Варна гостуваха в III ОУ „Ангел Кънчев” – гр. Варна, където се осъществи мобилност по НП „Иновации в действие“, насочена към обмен и популяризиране на добри практики.

През двата дни на мобилността участниците имаха възможност да научат подробности за иновативните процеси във всяко от останалите училища, да споделят добър опит и работещи практики, както по отношение на обучението, така и по отношение на организационни и административни въпроси.

На 08.05.2024г. по традиция гостите бяха посрещнати с питка, а пред тях бе представена кратка програма. След това в актовата зала г-жа Николова, директор на училището, представи екипа и приветства гостите с кратко слово.

Програмата продължи с три открити иновативни урока. Ученици от III „в“ клас с помощта на г-жа Д. Камбурова, представиха урок по БЕЛ, човекът и природата и технологии и предприемачество на тема: „Земя в буркан“. Учениците се бяха запознали предварително с текста „Шареното човече“ на Анастас Павлов. По време на урока, след кратка дискусия на текста, наблюдаваха презентация, свързана с последиците от човешката дейност върху природата. Стигнаха до извода, че тя трябва да се опазва, тъй като е наш общ дом. Екипите изработиха от природни материали (пръст, камъчета и различни растения) своя миниатюрна екосистема в буркан, която символизира природата на нашата планета.

Следваше урок продължение в, който темата беше „Растенията на сушата„ в III “з” клас. Учениците бяха разделени на групи и с помощта на пъзели откриха правила за опазване на горите. Всеки екип откри в коя природна област се намира защитеното растение, което им бе дадено.

Наблюдението приключи със STEM урок на тема “Енергийни напитки срещу домашна лимонада" в V „г“ клас. Включиха се компенции от човекът и природата, география, технологии и предприемачество, математика, информационни технологии. Учениците се запознаха с влиянието на енергийните напитки върху човешкия организъм. Използваха: Google docs, решаваха забавни задачи, използваха Google maps.

През втория ден наблюдението започна с комбиниран урок по човекът и природата и технологии и предприемачество на тема „Моето здраве“ с ученици от III „а“ клас със следните моменти: беседа на тема здраве, здравословно хранене и спорт; кое хранене е здравословно – изготвяне на здравословен хранителен режим. Учениците бяха разделени на екипи, които изготвиха дневен хранителен режим и хранителна пирамида на здравословните храни.

Следващия наблюдаван комбиниран урок беше по музика, човекът и обществото и технологии и предприемачество на тема „Музикално пътешествие“ в III „е“ клас. Класът беше разделен на четири отбора, които летяха до различни страни по света. Изпълняваха песни и танци, характерни за съответните държави. Всяка група имаше екскурзовод, който съобщаваше факти за страните. Учениците бяха облечени в дрехи, изработени от отпадъчни материали, наподобяващи типичните за посетената държава.

Гостите наблюдаваха STEM урок по технологии и предприемачество, човекът и природата, математика и компютърно моделиране и информационни технологии тема “Активността е здраве” в VI „е“ клас (1:1). Урокът беше свързан с устройството и функцията на кръвоносната система. Учениците пресмятаха обема на модел на аортата (цилиндър), замерваха показатели кръвно налягане и пулс.

Последният наблюдаван STEM урок беше по технологии и предприемачество, география и икономика, математика, компютърно моделиране и информационни технологии в VI „д“ клас на тема “Мистерии на запад от Гринуич”. Учениците слушаха текст, в който се коментираха характеристиките и местоположението на географския район, без да назоват името му. По описанието откриха района, пресметнаха приблизителната площ на фигурата и я сравниха с тази, за която се говореше във видео. Учениците работиха по групи.

С много настроение във формални и неформални разговори учителите от училищата обмениха мнения и идеи във връзка с образователната иновация. Програмата в град Варна завърши със заключителна среща, в която учителите споделиха своите впечатления и мнения от наблюдаваните дейности.

Учители и учениците от ОУ „Ангел Кънчев“ заедно в проект за формиране на екологична култура

III ОУ „Ангел Кънчев“ – гр. Варна е включено в списъка на иновативните училища през 2019 година. През учебната 2022-2023 година училището продължава участието си в Национална програма „Иновации в действие“ с проект „ Въвеждане на иновации за формиране на екологична култура в помощ на природата. „Дигит@лните дец@ в помощ на природата“. Целта на проекта е да се формира екологична култура и съзнание, готовност за опазване на околната среда.

Националната програма „Иновации в действие“ има за цел да се обменят добрите иновативни практики между вече иновативни и неиновативни училища в страната. В периода 05.06-07.06 2023г. III ОУ „Ангел Кънчев“ беше домакин по програмата МОДУЛ 1 „Мобилност за популяризиране и мултиплициране на добри иновации между училищата“. Гости бяха учители от партниращите училища 43 ОУ ”Христо Смирненски”, гр. София, ОУ “Васил Левски”, с. Шумата, обл.Габрово, ОУ “Васил Друмев”, гр. Варна.

Програмата за посещение на място включваше STEM урок по География и икономика, Математика, Човекът и природата, КМИТ, Технологии и предприемачество на ученици от 6 “А” и 6 “Б” клас, които работят по ФП „Дигит@лните дец@ в помощ на природата” на тема “Туристически маршрути по топографската карта на България”, STEM урок по ЧП, математика, КМИТ и ТП на тема “Пикник в гората”, STEM урок по ГИ, КМИТ, ТП, математика на тема “Багаж”, STEM урок на тема “Хранене и здраве”, с ученици от 5 “Д” клас, които работят по модел 1:1, комбиниран урок по ЧП и КМИТ “Какво можем заедно или сговорна дружина … се опитва да решава екологичен проблем”, бинарен урок по ЧП и КМИТ на тема “Малки лаборанти” с ученици от 5 “Е” клас и STEM урок по БЕЛ, КМИТ, ТП и математика на тема “Колекционерът на съдби”.

Посещението приключи със засаждане на дърво в двора на училището в изпълнение на програмата на ФУЧ „Дигиталните деца в помощ на природата“ по проекта„ Обичам природата, искам да помогна“- „Предай нататък“- отправяне на предизвикателство за засаждане на дървета и храсти на лични и обществени терени, подаряване на растение, което гостите да засадят на подходящо място.

В периода 26.04.2023 г.- 28.04.2023 г. четирима учители и четирима ученици от III ОУ”Ангел Кънчев”- гр. Варна, заедно със своите партньори по програмата гостуваха на иновативно училище 43 ОУ ”Христо Смирненски”- гр. София. Програмата за мобилност на място включваше наблюдение на иновативни и бинарни уроци по различни учебни предмети.

След обмяната на ефективни практики в областта на образователните иновации, училищата партньори ще положат усилия да повишат мотивацията за учене и резултатите от обучението на учениците.